5 EASY FACTS ABOUT ODKLEJANIE SIATKóWKI DESCRIBED

5 Easy Facts About odklejanie siatkówki Described

5 Easy Facts About odklejanie siatkówki Described

Blog Article

Siatkówka oka może ulec odwarstwieniu również w wyniku urazów gałki ocznej, stanów zapalnych oraz powikłań po operacjach oka. W niektórych przypadkach, choroby oczu takie jak retinopatia cukrzycowa czy wysoka krótkowzroczność zwiększają ryzyko przy odwarstwieniu siatkówki.

Wysiękowe odwarstwienie siatkówki może wymagać dodatkowych zabiegów, aby usunąć nagromadzony płyn. Wczesne rozpoznanie i leczenie odwarstwienia siatkówki są kluczowe dla zachowania zdrowia gałki ocznej i zapobiegania dalszym uszkodzeniom.

details aktualizacji: six września 2022 Odwarstwienie siatkówki jest oddzieleniem siatkówki od błony naczyniowej oka. Objawia się błyskami i mętami zaburzającymi pole widzenia.

Po krótkiej rozmowie z pacjentem lekarz przystępuje do badania fizykalnego. Za pomocą oftalmoskopu (instrument zaopatrzony w źródło światła i powiększającą soczewkę) jest on w stanie oglądać siatkówkę i identyfikować otwory, przedarcia i odwarstwienie.

W przypadku przedarciowego odwarstwienia siatkówki ciecz podsiatkówkowa nie może przedostać się z ciała szklistego do obszaru podsiatkówkowego. Zazwyczaj występuje na skutek urazów, uszkodzeń mechanicznych bądź chorób United kingdomładowych.

Zazwyczaj przyczyną tego schorzenia są guzy oraz stany zapalne. W tym przypadku luki w polu widzenia pojawiają się dość szybko, są to m.in. gładka powierzchnia siatkówki jej spora ruchomość.

Czego unikać w takim przypadku? Przede wszystkim stosuj wszystkie leki, jakie zalecają Ci specjaliści. Poza tym przez pewien czas powstrzymaj się od dużych obciążeń fizycznych. Operacja siatkówki oka wymaga również pozostania w określonej przez lekarza pozycji – to tylko chwilowe, ale warto się do tego przygotować. Oczywiście musisz też regularnie wykonywać kontrolne badania.

Niestety, nawet jeśli objawy na chwilę ustąpią, zwykle oznacza to, że odwarstwienie siatkówki publishępuje i doprowadza do coraz większych zniszczeń, które mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Najczęściej stosuje się w związku z tym laseroterapię oraz leczenie operacyjne. Specjaliści korzystają z takich metod leczenia jak:

Zabieg nosi nazwę wgłobienia. Najnowocześniejszą metodą jest witrektomia. Polega na usunięciu z oka ciała szklistego. W jego miejsce wprowadza się olej silikonowy, gaz albo płyn. Przedarcia natomiast zabezpiecza się laserem. Najkorzystniejszy dla pacjenta jest wariant z wprowadzeniem pęcherzyka gazu, który po kilku lub kilkunastu dniach wchłania się i jest zastępowany płynem produkowanym przez oko. Olej bowiem należy po pewnym czasie - od more info kilku miesięcy do kilku lat – wymienić. Obydwie operacje przeprowadza się w znieczuleniu dokręgowym lub ogólnym i wymagają pobytu w klinice przez kilka dni.

Niekiedy konieczny jest przeszczep siatkówki oka. Choć dotyczy to jedynie najcięższych przypadków.

W sytuacji, gdy uznamy, iż znajdujemy się w grupie zwiększonego ryzyka, warto skonsultować się ze specjalistą. Regularne poddawanie się kontrolom jest w tej sytuacji szczególnie ważne.

Otworopochodne odwarstwienie siatkówki spowodowane jest powstaniem nieprawidłowych otworów w siatkówce. Najczęstszą przyczyną jest naturalne obkurczanie ciała szklistego, które z wiekiem kurczy się i fizjologicznie oddziela od siatkówki. Jeśli w którymś miejscu zbyt mocno przylega do siatkówki, może pociągnąć ją za sobą i przedrzeć.

Przedarciowe odwarstwienie siatkówki najczęściej jest rezultatem różnego typu urazów oka, ale może ono także występować u pacjentów z krótkowzrocznością, bezsoczewkowością, chorobami United kingdomładowymi, afakią czy pseudoafakią. Schorzenie to występuje także w retinopatii wcześniaków oraz u osób z zaburzeniami genetycznymi.

Report this page